4 Şubat 2014 Salı

Takdir vs Tekdir

Havar dostlar havar, yetişin. Dur lan, bu böyle değildi. En azından dostu burada değildi. Olsa olsa komşudur o. Sanırım. Temenni ediyorum.

Bilmek, lanetlenmektir der m.m. Havar diyecekseniz buradan yakınacaksınız. Açık olacağım bu kez.

Nerede kalmıştık? Hah. Bilmek, lanetlenmek midir cidden? Hani eskiye dönüşü yoktur ya bunun. Tamam, hücresel olarak 7 yılda bir yenileniyorsun da mental olarak eskiyorsun aslında yenileniyorsun fakat çürüyorsun da (bkz: benimle çürür müsün?). Bilmiyormuş gibi yapamazsın bile, sana söyleyeyim, gülüşün bile asimetrik olur. Konumuz bu değil ama sorun da değil. Eskiye olan özlem (açık olacağım için irdelemiyorum) , açığa çıkacak ama fayda etmeyecek. 600 yılı yıkan da senin gibiydi, fayda etmedi amma, değil mi?

Bilmek, sahip olma kısmı, takdir edilmesi gerekir, tekdir değil (bkz. Appledore). Tekdir edilmesi gereken şey senin yaptığındır (bkz. Kusur, çirkin şey, kabahat). Açıklayayım;

Sevmek, utanılması gereken bir davranış değildir ( sakın yanlış anlamayın Aziz okurum, sevmedim). Yanlış olan bir davranış da değildir. Bunu tekdir etmemeli, hatta söyleyebileni takdir etmeli, ayrı mes’ele.

Söyleyememek, bu da değil. Önceki konudan gelir bu da. Hangimiz anlatabilmiş ki sen anlatamadım diyorsun? Bu da değil sayın okurum. Evet.

Ters gidecek her şey ters gider ( Murphy değil, diğeri). Ben, mütevazı anlatıcınız, hangi konu olursa olsun araştırılmamasına karşıyım. Çevrenin dinlenilmesine, aslının öğrenilmemesine, hele ki bizzat şahıstan öğrenilebiliyorsa, tam olarak karşındayım. Bir şeyi yargılayacaksanız, tavsiye vermek haddime değil – aynen şu anda vaktinizi çalmak gibi- , öğrenin önce. Takdir edilin.

Utanmayın. Evet, utanmayın. Cahillik, bilmemek böyle bir şey değildir. Bilmek, öğrenmek, aslında okumak, en önce gelmesi gerekir. Bu yazıyı okumayın ama değmez!(.)

Son olarak, suizan değil hüsnü zan yapın. Tekdir değil, takdir edin, edilin. 

4 yorum:

 1. ne diyeceğimi bilemedim bak şimdi ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı durumda kaldım aslında, sonra da soluğu burada aldım. :)

   Sil
  2. :) o zaman iyi ki burası var ya he :)

   Sil
  3. Aynen öyle deep. :) zaman ayırdığın için teşekkürler. :)

   Sil